Rolety sterowane automatycznie to coraz bardziej popularne rozwiązanie stosowane w domkach jednorodzinnych, mieszkaniach oraz firmach. Na tę wygodę decydują się użytkownicy szukający nowoczesnych, solidnych i komfortowych sposobów na ochronę swojego mienia. Wybór systemów spełniających określone potrzeby nie jest jednak prosty. Producenci oferują bowiem szereg ciekawych metod obsługi rolet automatycznych, które z pozoru nie różnią się wieloma funkcjami, jednak przy ich lepszym poznaniu, zaczyna się dostrzegać indywidualne cechy danych układów. Z tego powodu, niezbędna jest fachowa pomoc przy przestudiowaniu oferty silników do rolet oraz selekcji potrzebnego asortymentu. Mamy ogromną nadzieję, że poniższy artykuł w prosty sposób przedstawi możliwości, jakie oferuje automatyzacja rolet i ułatwi podjęcie wielu decyzji związanych z tym tematem.
Warto zaznaczyć, że rolety można zautomatyzować w każdym momencie, nie tylko od razu przy ich zakupie i montażu, ale także po pewnym czasie. Wystarczy umieścić odpowiedni silnik wewnątrz rury nawojowej oraz wykonać instalację elektryczną, która będzie zasilać cały system i umożliwi sterowanie nim. Dlatego w przypadku, gdy użytkownik chciałby wymienić standardowy napęd ręczny, obsługiwany za pomocą paska, na napęd elektryczny do rolet, ma taką możliwość i to bez konieczności wymiany całej rolety. Zyskuje przy tym większy komfort życia, oszczędność czasu i energii oraz zwiększa bezpieczeństwo chronionego budynku.
SILNIKI DO ROLET
W swojej ofercie mamy wiele rodzajów silnik do rolet automatycznych, które różnią się między sobą budową i wyposażeniem. Dbamy o to, by proponowany przez nas sprzęt był najwyżej jakości i pochodził od renomowanych, sprawdzonych producentów. Mobilus, Somfy, Yooda, Portos, Selve, Inel to firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, cieszące się dużą popularnością i zaufaniem użytkowników.
Rozwiązania zastosowane w silnikach do rolet różnych marek różnią się między sobą uwarunkowaniami technicznymi. Cechy napędów, na które należy zwracać największą uwagę to
- moment obrotowy (Nm) – czyli to jaki ciężar rolety jest w stanie podnieść silnik;
- napięcie zasilania (V) – najbardziej popularne to 230V, ale w niektórych przypadkach, np. w połączeniu z akumulatorem, zasilaczem lub panelem fotowoltanicznym, stosuje się także stałe napięcie 24 VCD albo 12 VCD, można również zdecydować się na silnik niskonapięciowy, w szczególności wtedy, gdy tam, gdzie montuje się zasilanie istnieje zagrożenie porażenia prądem, wybuchu, czy pożaru;
- moc – to parametr uzależniony od dwóch poprzednich i waha się od 90 W do 400 W, w domach jednorodzinnych zazwyczaj nie przekracza 150-200 W; systemy o większej mocy potrzebne są przy roletach o dużych rozmiarach i ciężarach oraz w przypadku bardziej rozbudowanych instalacji;
- prędkość obrotowa (obr./min) – od niej zależy to jak szybko roleta się rozwija i zwija; przy masywnych roletach prędkość ta jest niższa, zazwyczaj 12 lub 17 obr./min, ale już w przypadku materiałowych rolet napędy mają zdecydowanie większą prędkość, nawet 55 obr./min.
Inne czynniki, które są ważne przy wyborze systemów automatycznych do rolet to m.in.:
- długość napędu (mm) – warto bowiem zwrócić uwagę, że przy roletach o szerokości poniżej 80 cm, ciężko jest znaleźć odpowiedni silnik, zazwyczaj są one dłuższe;
- obsługa awaryjna (NHK, DMI, HK) – umożliwiająca podniesienie rolety w przypadku braku prądu lub uszkodzenia napędu; w takiej sytuacji awaryjnej można skorzystać z korby i podnieść roletę siłą własnych mięśni, wbrew pozorom nie jest to trudne, tylko pracochłonne, ponieważ jeden obrót rury nawojowej to mniej więcej 30 obrotów korbą; takie rozwiązanie to prawny obowiązek w pomieszczeniach, gdzie roleta zasłania jedyne wyjście;
- detekcja przeszkód – zapobiega uszkodzeniom rolety, której pancerz, przy ruchu w górę lub w dół, zablokował się o jakiś przedmiot, np. doniczkę na oknie lub przestawione krzesło; kiedy system wykryje taką blokadę, automatycznie wstrzyma dalszą pracę silnika, by nie doprowadzić do powstania uszkodzeń;
- sterowanie roletami za pomocą fal radiowych – wymaga zastosowania odbiornika tych fal; można go umieścić w skrzynce rolety lub puszce podtynkowej / natynkowej – jeśli zmieniamy sposób sterowania napędami z przewodowego na radiowy albo wybrać silnik z wbudowanym odbiornikiem radiowym – gdy zakładane są nowe rolety lub wymieniany jest w nich mechanizm z ręcznego na elektryczny.
Biorąc pod uwagę praktyczne zastosowanie silników do rolet, należałoby również zwrócić uwagę na sposób regulacji ograniczników krańcowych oraz możliwość łączenia równoległego napędów. Ograniczniki wyznaczają bowiem górne i dolne położenie pancerza rolety, zatrzymując napęd w odpowiednim momencie. Są dwie możliwości ustawienia takich ograniczników – mechaniczne z zastosowaniem odbojów/hamulców oraz automatyczne, zaprogramowane na określoną ilość obrotów. Trzeba pamiętać, że przy wyborze drugiej metody, każda zmiana zakresu pracy rolety, np. wymiana parapetów lub podłogi, będzie wiązać się z koniecznością ponownego zaprogramowania systemu. Łączenie równoległe pozwala natomiast na scalanie pod jeden przełącznik do 3 napędów z elektronicznymi ogranicznikami krańcowymi, bez potrzeby zastosowania dodatkowych sterowników. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie przy większej ilości rolet sterowanych automatycznie.
RODZAJE STEROWANIA SILNIKAMI DO ROLET dzielimy na przewodowe i bezprzewodowe. To ich główna klasyfikacja, w ramach której, ze względu na stopień rozbudowania, wyróżniamy kilka wersji instalacji.
Sterowanie przewodowe – to takie, gdzie sygnał sterujący silnikami do rolet przekazywany jest kablami. W tym wypadku możemy mówić o:
- sterowaniu przewodowym indywidualnym, gdzie każdy napęd obsługiwany jest osobnym przełącznikiem;
- sterowaniu przewodowym grupowym, które pozwala na obsługiwanie kilku lub kilkunastu silników jednocześnie – np. możemy jednym przełącznikiem sterować wszystkimi roletami w pomieszczeniu lub wszystkimi roletami zainstalowanymi na czterech ścianach elewacji budynku;
- sterowaniu przewodowym centralnym, gdzie wszystkie rolety połączone są w jeden system z centralką, dzięki której możliwe jest jednoczesne uruchomienie kilku silników, a nawet programowanie czasu pracy rolet; w tym wypadku niezbędne jest jednak dodatkowe połączenie ze sobą wszystkich napędów, np. przy pomocy specjalnych przekaźniki do rolet;
- sterowaniu przewodowym mieszanym, stanowiącym połączenie wyżej wymienionych rodzajów instalacji; takie rozwiązanie daje możliwość indywidualnego sterowania poszczególnymi silnikami do rolet lub grupami napędów oraz zastosowania przełącznika centralnego dla całej instalacji.
Sterowanie radiowe – czyli takie, gdzie sygnałem sterującym silnikami do rolet są fale radiowe, wysyłane z nadajnika docierają do specjalnego odbiornika, który uruchamia napęd. Odbiornik ten może być zintegrowany, umiejscowiony bezpośrednio w silniku lub na zewnętrz, zamontowany np. w skrzynce rolety. Nadajniki dzielimy zaś na naścienne inaczej piloty ścienne – tak jak sama nazwa wskazuje – przymocowane na stałe do ściany, przypominające wyglądem standardowe przełączniki klawiszowe, ale zasilane bateriami, bez konieczności zakładania do nich podtynkowych puszek oraz nadajniki przenośne – wyglądające jak piloty do sprzętu RTV, umożliwiające w wygodny sposób sterowanie instalacjami grupowymi lub centralnymi. Nadajniki możemy podzielić również na:
- piloty do rolet jednokanałowe – nadające fale radiowe na jednym kanale, pod który można zakodować pojedynczy odbiornik lub całą grupę silników;
- piloty do rolet wielokanałowe, czyli zazwyczaj 5, 10, 15 lub 25-knałowe, pod które można podpinać poszczególne silniki lub całe ich grupy, dla przykładu: 1. kanał dla rolety w łazience, 2. kanał dla rolety w kuchni, kolejne dla rolet umieszczonych w sypialni i salonie, a 5. kanał dla obsługi wszystkich tych rolet na raz.
Sterowniki radiowe do rolet może dodatkowo wyposażyć w zegar, mówimy wtedy o radiowych sterownikach czasowych. Dzięki temu zabiegowi rolety będą się automatycznie podnosić i opuszczać w ustalonych godzinach lub w odniesieniu do wschodu i zachodu słońca.
Na prośbę klienta, można również wykorzystać system mieszany sterowania silnikami do rolet. Łączy on funkcje systemu przewodowego i radiowego. Przy takim rozwiązaniu, przewodowo obsługuje się najczęściej rolety indywidualne, zaś całość sterowana jest radiowo albo rolety w domu sterowane są przewodowo, a np. brama wjazdowa działa na pilota.
Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele. Dodatkowo, dzięki rozwojowi techniki, ciągle udoskonalane są metody automatycznego sterowania silnikami do rolet. Coraz popularniejsze stają się systemy tzw. „inteligentnego domu”, wykorzystanie aplikacji na smartfonach i w tabletach do zdalnej obsługi systemów oraz stosowanie czujek sensorycznych informujących o zmieniających się warunkach atmosferycznych i reagujących automatycznie na takie zjawiska jak deszcz, wiatr, itp.
Wierzymy, że udało nam się pokrótce przybliżyć tematykę automatycznego sterowania silnikami do rolet.
Chętnie odpowiemy także na pytania, które pojawią się po lekturze tego artykułu. Zapraszamy do kontaktu z nami.
Największy wybór silników do rolet w bardzo dobrych cenach znajdziesz na stronie www.silnikdorolet.pl . Wszystkie oferowane przez nas silniki objęte są 5 letnią gwarancją. W przypadku awarii napędu gwarantujemy uproszczoną procedurę wymiany.